بازار کار رشته روانشناسی چگونه است؟

بازار کار رشته روانشناسی چگونه است؟


روانشناسی یکی از رشته های پر طرفدار در سراسر جهان می باشد، که یکی از دلایل محبوبیت این رشته بازار کار و درآمد قابل توجهی که از این رشته می توان کسب کرد می باشد.

کسانی که قصد دارند در این رشته تحصیل کنند قبل از اقدام به تحصیل در رشته روانشناسی باید خود را زمینه هایی که در ادامه آورده شده بسنجد و سپس تصمیم بگیرد چرا که فقط با تحصیل و کسب مدرک در رشته رواشناسی نمی توان روانشناس موفقی بود:

*توانایی ارتباط برقرار کردن با آدم های دیگه رو داشته باشه.

*رازدار باشه.

*قوی باشه.

*توانایی آپدیت کردن خود و اطلاعات خود را داشته باشه، چرا که هر روزه روش ها و متدهای جدید و به روزتری در زمینه رواشناسی ارائه می شود پس بعد از فارغ التحصیلی باید مدام دنبال یادگیری و مطالعه در این زمینه باشه.

*قدرت حل مسائل مختلف را داشته باشد.

روانشناسی یک رشته و شغل نسبتا جدید است که می توان گفت هنوز کامل نشده است، تا به امروز زمینه ها و گرایش های زیادی از روانشناسی معرفی شده است اما به دلیل اینکه این علم به مطالعه رفتار و فرآیند های ذهنی انسان ها می پردازد و به دلیل تفاوت و تعدد رفتار های انسان ها پیش بینی می شود که این زمینه ها رو به افزایش باشد.

روانشناسی یک رشته کاربردی چند وجهی است که با انسان ها در ارتباط است، در واقع می توان گفت این رشته به فرآیند های روانی انسان ها از جمله احساسات، ادراک،شخصیت، تفکر، هیجان و هوش می پردازد و مورد بررسی قرار می دهد. 

ماهیت رشته روانشناسی :

روانشناسی مهارت های اجتماعی شما را تقویت می کند که این درک در مصاحبه های شغلی یا در روابط تان در محل کار یا روابط بین فردی بسار مفید است این موضوع یعنی شما اگر از علاقه مندان تحصیل و فعالیت در این حوزه هستید علاوه بر درآمد و پیشرفت شغلی به زندگی شخصی شما نیز کمک زیادی میکند البته لازم به ذکر است که این بدین معنی نیست که روانشناسان خود نیاز به مراجعه به رواشناس ندارند.

بازار کار و فرصت های شغلی رشته روانشناسی:

بازار کار رشته روانشناسی صرفا با مدرک لیسانس و برای فارغ التحصیلان رشته روانشناسی رونق زیادی ندارد چرا که در مقطع کارشناسی مجوز درمانگری نمی دهند اما زمانی که شما در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شوید مجوز کار درمانگری و مجوز تاسیس کلینیک یا مطب را به شما می دهند.

اما زمانیکه شما فارغ التحصیل کارشناسی رشته روانشناسی هستید می توانید در مراکز دولتی مثل بهزیستی، یا به عنوان مربعی در مهد کودک ها مشغول به کار شوید.

یکی از موضوعاتی که به روانشناسان کمک زیادی می کند گذراندن دوره کارورزی روانشناسی می باشد که شما می توانید برای بدست آوردن اطلاعات به سایت claino.com مراجعه کنید و مقاله مرتبط به موضوع مذکور را مطالعه نمایید.

اگر شما یک روانشناس با اطلاعات کامل و با سابقه باشید به جرئت می توان گفت که همیشه برای شما کار هست و این رشته، رشته جهانی می باشد یعنی اگر شما قصد مهاجرت به کشور دیگری را داشته باشید در آن کشور هم برای شما کار هست و با توجه به شرایط و سبک زندگی امروزه رشته روانشناسی کاربرد زیادی دارد و مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.

اگر از طرفی دیگر بخواهیم بازار کار رشته روانشناسی را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که این موضوع تا حدودی به محل و شهر سکونت شما نیز وابسته است به این دلیل که درشهرهای کوچک هنوز به اندازه شهرهای بزرگ مراجعه به روانشناس جا نیفتاده است.

در صورتیکه این موضوع در شهرهای بزرگ جا افتاده است و تعداد افراد زیادی تمایل به کمک گرفتن از روانشناسان را دارند و کارآمد بودن این روش برایشان محرز است.