شرایط تاسیس مطب روانشناسی چگونه است؟

شرایط تاسیس مطب روانشناسی چگونه است؟

 

یکی از انگیزه ها و هدف هایی که داوطلبان رشته روانشناسی دارند تاسیس مطب روانشناسی می باشد هر ساله تعداد زیادی از داوطلبان در مقاطع تحصیلی مختلف در رشته روانشناسی قبول می شوند که هدف بیشتر آن ها تاسیس مطب روانشناسی است، پس یکی از شرایط آن داشتن مدرک تحصیلی روانشناسی می باشد اما این به تنهایی کافی نیست و شرایط و مراحل دیگری نیز دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم پس با ما همراه باشید.

 

شرایط تاسیس مطب روانشناسی:

شروط تاسیس مطب روانشناسی در سازمان روانشناسی و مشاوره به تصویب رسیده است، کسانی که واجد این شرایط باشند می توانند برای تاسیس مطب روانشناسی اقدام کنند. یکی از این شرایط داشتن مدرک تحصیلی مرتبط می باشد که حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد روانشناسی است و رشته های غیر مرتبط اجازه فعالیت ندارند، البته لازم به ذکر است که داوطلبان با رشته های غیر مرتبط که مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا دارند تا قبل از سال 93 امکان دریافت مجوز فعالیت و تاسیس مطب روانشناسی داشتند اما الان این تبصره اعتباری ندارد.

یکی دیگر از شرایط تاسیس مطب روانشناسی عضویت در نظام مشاوره و روانشناسی کشور می باشد.

کسانی که یک سال از زمان فارغ التحصیلیشان می گذرد می توانند برای دریافت اجازه فعالیت اقدام کنند.

اگر متقاضی آقا باشد باید حتما کارت پایان خدمت داشته باشد.

مراحل تاسیس مطب روانشناسی:

اولین مرحله برای تاسیس مطب روانشناسی عضویت در سازمان نظام روانشناسی ایران می باشد که متقاضی باید فرم های مربوطه به این کار را پر کنند مدارک خواسته شده برای این سازمان بفرستند، که بعد از آن باید منتظر بررسی و نتیجه پذیرش یا عدم پذیرش از سوی این سازمان باشد که نتیجه به صورت کتبی اعلام می گردد.

مرحله بعدی مصاحبه از فرد متقاصی می باشد که ممکنه سوالاتی که در مصاحبه پرسیده میشود در حیطه روانشناسی باشد یا سوالاتی خارج از این حیطه باشد که به طور کلی هدف بررسی وضعیت سلامت روحی جهت فعالیت در حوزه روانشناسی می باشد.

مصاحبه حضوری بعد از تایید و پذیرش مدارک انجام می گردد و در این مرحله مشخص می گردد که فرد متقاضی، فردی مناسب جهت فعالیت در حوزه روانشناسی فردی مناسب است یا خیر. که اگر نتیجه منفی باشد و دلیل قبول نشدن آن به فرد اطلاع داده می شود.

و در صورت قبولی در این مصاحبه باید برای دریافت پروانه فعالیت و مجوز برای تاسیس مطب روانشناسی اقدام کنند.

 

 

مدارک لازم برای تاسیس مطب روانشناسی :

شما برای اطلاع از این مدارک باید به اطلاعیه های سازمان نظام روانشناسی ایران توجه کنید اما مدارکی که برای تاسیس مطب روانشناسی مورد نیاز است به شرح ذیل می باشد:

*کپی برابر اصل تمام مدارک تحصیلی مربوطه

*کپی برابر اصل مدارک عضویت در سازمان نظام روانشناسی و داشتن تاییدیه از این سازمان

*گواهی سلامت روانی

*کپی برابر اصل تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی

*گواهی عدم سابقه کیفری

*دو قطعه عکس 3*4